Jaká rizika nesou holubi a jejich trus?

Holubi a jejich výkaly mají větší dopad, než si myslíte

Holubi jsou přemnoženi prakticky ve všech větších městech nejenom České republiky, ale i celého světa. Jaká reálná rizika a pozitiva ovšem představují v celkovém důsledku? Je opravdu nutná ochrana proti holubům? Nebudeme Vás napínat, hrozby představují velké a v následném článku Vám je přesně popíšeme.

Holubí trus jak zdroj mnoha nemocí

Prach vytvářený holuby obsahuje nejenom bakterie a viry, ale také řadu antigenů, na který lidský imunitní systém reaguje zpravidla přehnaně nebo naopak nedostatečně. Stejná rizika pak představuje také voda a vodní toky v dostatečných koncentracích prachu či trusu holubů. Výsledkem je tedy silná nerovnováha imunitního systému, která ve spojení například s předcházejícím oslabením organismu v podobě rýmy či jiného nachlazení může mít pro dýchací ústrojí velmi nebezpečné následky. Běžnými projevy jsou alergické reakce, plicní komplikace až akutní bronchitida.

Co je bronchitida?

Bronchitida je obecný název pro zánět průdušek (zánět respiračního ústrojí), který může být způsoben viry i bakteriemi. Může mít mírný i velmi závažný průběh v závislosti na konkrétnímu druhu bakterie, viru, případně umocněnou reakci na určitý antigen. Důsledně léčená bronchitida trvá zhruba měsíc do odeznění příznaků.

Holubí trus obsahuje kolem 70 různých variací nemocí a infekcí způsobujících bronchitidu. O konkrétních variantách se více dozvíte ve článku jak moc je důležitá ochrana proti holubům. Škála je pestrá. Od závažných lidských nemocí, až po infekce zasahující pouze zvířata.


Přemnožení holubi trápí lidstvo i celé biotopy

Jediný holub zvládne za rok vytvořit 11 kilogramů trusu - tedy zdravotně nebezpečného materiálu. Jedna holubice je schopna v průběhu jednoho roku vyprodukovat až 12 mláďat. Přičemž schopnost plození dalších mladých holubi získávají již po prvních šesti měsících života. Za vhodných podmínek, které ve většině měst mají, je tento exponenciální trend až děsivý.

Většina samospráv měst je nucena alespoň k základním preventivním opatřením v podobě dlouhodobé likvidace holubího trusu, případně použití sítí či bodců proti ptactvu. V současné době převažují názory, že většina měst nedělá pro efektivní výsledek dostatek. Například kryté koše pro částečné zamezení přístupu holubů k potravě, pevná legislativa k zákazu krmení holubů či povinnost firem se aktivně podílet na zodpovědném způsobu likvidace potravin.

Holubí trus se stává více a více nebezpečným

Snadný přístup holubů k potravě ve městech vede i pohodlnějšímu a lenivějšímu způsobu jejich života. Tací jedinci jsou právě pak náchylnější k různým nemocem a infekcím. Celý problém se tedy neustále násobně zvětšuje a nehrozí nejenom zdravotní komplikace u lidí, ale i přenos nemocí a infekcí na další druhy ptactva - tedy ohrožení i celého místního ekosystému. Paradoxně tím dochází k situaci, kdy čím se mají lidé lépe (a vyhazují více potravin), tím větší zdravotní rizika jim od ptactva (především pak od holubů) hrozí.


Prevence proti holubům, vlaštovkám, jiřičkám či vrabcům

Základem jak se chránit proti trusu ptáků je prevence. Profesionální a správně instalovaná ochrana proti holubům může ochranit celou nemovitost a ušetřit nemalé další náklady na čištění. Dozajista jsou vhodným řešení sítě proti ptákům na balkony či terasy. Případně hroty, bodáky nebo také plašiče ptacva.


Ochrana proti ptactvu: +420 777 017 599 Případně nás kontaktujte skrze info@nechciholuby.cz či poptávkový formulář