20 zajímavostí o holubech, o kterých jste nevěděli

Holubi i jejich trus je plný úctyhodných výkonů

Ochrana proti holubům nemusí být vždy účinná - pokud není instalována profesionálně. Ačkoliv jsou holubi prezentováni jako okřídlené infekční krysy, dozajista nalezneme i důvody proč je svým způsobem můžeme obdivovat. Mimo jejich nemoci a parazitů nás běžní holubi rekordy celkem i ohromí.

Holubi překvapují mnohým:

Holubí zajímavosti a ochrana před nimi
 1. 1) Holubí mozek je sotva velký jako cvrnkací kulička
 2. 2) Holubi přenášejí přes 70 infekčních chorob (a část je přenosná i na člověka) nejenom svým působením, ale také ze svého trusu. Též jsou přenašeči mnoha parazitů jako jsou klíšťáci, blechy nebo například zákožky.
 3. 3) Zdatní holubi dokáží létat rychlostí až 90 kilometrů za hodinu, přičemž dosahují i 700 srdečních tepů za minutu při dlouhých vzdálenostech. Dosavadní rekord v maximální rychlosti je 150 km za hodinu.
 4. 4) Holubí opeření má zhruba přes úctyhodných 10 000 per.
 5. 5) Evidence o žití holubů v okolí lidí se datuje již od dob Mezopotámie (zhruba 4000 let před naším letopočtem) a pravděpodobně i dříve.
 6. 6) Při vzlétání mávají tak silně, že jejich obě křídla se mohou vpředu dotknout. Holubi mají jedny z nejsilnějších těl v poměru mezi svaly a proporcemi mezi zvířaty.
 7. 7) Srovnatelně se šlechtěním psů jsou pouze holubi v počtu dosažených poddruhů
 8. 8) Holubi byli během druhé světové války trénováni i jako zaměřovači bomb z letadel. Toho bylo docíleno za pomoci cvičení vyklovávání určitých míst v předpotopní "obrazovce". Úspěšní ptáci jako například jmenovitě "Šerami" a "G.I. Joe" dostali oficiální válečné medaile za doručování dopisů.
 9. 9) Při křížení více druhů holubů je překvapivě vždy výsledným druhem právě klasická varianta holuba domácího
 10. čištění a likvdace holubího trusu šlechtění holubů lidmi a jejich integrace holubí trus a nemoci
 11. 10) Právě Charles Darwin byl při svých objevech obezřetný a místo "člověka z opice" jako první příklad evoluce uvedl právě holuby.
 12. 11) Každý holub je schopný přesné navigace přes 1000 km a vzletět do maximální výšky skorem dvou kilometrů nad zemí.
 13. 12) Většina holubů se dokáže navigovat ke svému hnízdu ve správném směru i několik tisíc kilometrů od současné pozice.
 14. 13) Holubi používají k navigaci polohu slunce, hory, vyvýšeniny, pach moře, lesa, ale i například scenérie města a magnetické pole.
 15. ochrana před holubi
 16. 14) Chovaní holubi se ve většině případů dožívají maximálně 16 let (v zajetí), oproti tomu jejich "divocí bratři" dokáží na svobodě, jak ve městech tak rurálních oblastech, přežít dvojnásobek, tedy 30 let.
 17. 15) Ještě v 19. století byl jejich trus považován za zdroj velice kvalitního hnojiva a dokonce byly i stráže, které tento trus údajně chránily u holubníků.
 18. 16) Zejména v Severní Americe a Evropě bývá obecně jeden člověk na holuba. Což jen na těchto kontinentech tvoří stovky milionů holubů.
 19. 17) Thajsko dokonce dospělo do takové krize v rámci množství holubů, že každé krmení i jednoho holuba je trestáno několika lety odnětí svobody.
 20. 18) Během pouhého měsíce dospívají z mláďat do praticky dospělé formy.
 21. 19) Běžní ptáci mají potomky zpravidla 2-3x ročně. Holubi snášejí jednotlivé vrhy (cca 6 vajec) 6-9x do roka. Tedy běžný pár holubů má odhadem dalších 50 mláďat bšhem jednoho roku.
 22. 20) Steně jako holubí populace se exponenciálně každoročně zvedají také celkové náklady firem na jejich omezení v dalším rozmnožení a taktéž nákladů v rámci ochrany proti holubům.

Ochrana proti ptactvu: +420 777 017 599 Případně nás kontaktujte skrze info@nechciholuby.cz či poptávkový formulář