Důležitost likvidace holubího trusu

Ptačí trus představuje mnohá rizika

Okřídlené krysy, jak se holubům také často říká, představují zejména ve městech mnohé problémy. S holuby svádí každoročně lítý boj nejenom Praha, ale i například Beroun, Příbram, Kladno nebo také Pardubice. Holubi a další ptáci znamenají ovšem peripetie nejenom pro města jako celky, ale zejména pro jejich občany. Majetkové škody, ale i možnost poškození zdraví jsou každoročně evidovány.

Bakterie a viry v ptačím trusu

V ptačím trusu obecně, holubí nevyjímaje, nalezneme široké spektrum virů a bakterií. Zdravým jedincům jsou nebezpečné jen některé, ovšem pro osoby se sníženou iminutou či alergiemi jsou rizika poměrně značná. Bezpečný není zdaleka ani zaschlý trus, jelikož v něm mnohé mikroorganismy dlouhodobě přežívají a při víření či prášení se mohou snáze dostat do dýchacího ústrojí. Likvidace ptačího trusu by tak měla být vždy prováděna v ochranném oděvu spolu s respirační ochranou.

Štěnice, klíšťáci a další paraziti v okolí

Na místech, kde holubi hnízdí nebo je zde vysoká frekventovanost, nalezneme kromě zničených fasád, okapů či soch také širokou škálu parazitů. Příkladem je čmelík kuří, klíšťák holubí nebo štěnice ptačí. V takových případech může být holubí trus tím posledním problémem. Zejména v uzavřených prostorách (půdy, stodoly či podkroví), které jsou zasaženy ptačím trusem bývají koncentrace těchto parazitů vysoké.


Likvidace holubího trusu na půdách

Často řešeným problémem jsou holubi na půdách rodinných domů, škol nebo také kostelů. Ptákům tyto prostory většinou vyhovují, jelikož zde mohou nerušeně hnízdit a naleznou zde vhodné útočiště. O to větší škody tak mohou na půdách a v podkrovních prostorách napáchat. Půdy s volným přístupem pro ptactvo zpravidla dříve nebo později se začínají plnit trusem.

Ze zkušenosti víme, že v některých případech se může ptačí trus navršit i do výše několika desítek centimetrů. O to vyšší pak bývají náklady na likvidace holubího trusu včetně nutné následné dezinfekce prostor. Přičemž většině takových katastrof by zabánilo pouhé zavření okna.

Zalétlí holubi a další rizika

Ještě vyšší zdravotní rizika vznikají, pokud se na půdě či v jiném prostoru nachází uhynulí jedinci. Takové situace jsou zapříčiněny buď dlouhodobým přístupem ptactva do budovy, kde nakonec staří jedinci dožijí, případně také nárazově, kdy je přístup omezen a v prostorách se stále nacházejí zalétlí ptáci. Bez možnosti úniku poté hynou hladem nebo na následky boje mezi sebou ze stresu. Úklid kadáveru (uhynulých zvířat) má pak své další a nákladnější náležitosti jelikož se v prostorách zpravidla nacházejí další bakterie, viry a plísně.

Přecházením nutnému čištění fasád a prostor od ptačího trusu lze ušetřit nemalé náklady. Zamezení přístupu ptákům zavřením oken a instalací ochrany proti holubům lze ušetřit mnohé tisíce.


Prevence proti holubům, vlaštovkám, jiřičkám či vrabcům

Základem jak se chránit proti trusu ptáků je prevence. Profesionální a správně instalovaná ochrana proti holubům může ochranit celou nemovitost a ušetřit nemalé další náklady na čištění. Dozajista jsou vhodným řešení sítě proti ptákům na balkony či terasy. Případně hroty, bodáky nebo také plašiče ptacva.


Ochrana proti ptactvu: +420 777 017 599 Případně nás kontaktujte skrze info@nechciholuby.cz či poptávkový formulář